Mělník a jeho podzemí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Vyrážíme do Polabí, nakoupit čerstvou zeleninu, copy cibule a okurky na zavařování. A abychom sem nejeli "jen tak", rozhodli jsme se, že se zastavíme v Mělníku na malý výlet. Jedeme autem, které necháváme na parkovišti u centra.
Za čím jedeme?
Naše první kroky vedou do informačního centra. Musíme koupit pohledy a vizitky. Objevili jsme tu letáček o Mělnickém podzemí. Měli jsme s sebou našeho psa, ale do podzemí je vstup se psy možný, tak jsme se rozhodli, že se tam podíváme. Přímo v centru jsme si koupili vstupenky, a protože jsme měli chvilku čas, šli jsme se podívat na vyhlídku na soutok. Počasí nebylo nijak zvlášť pěkné, takže zalézt někam pod zem nebyla žádná škoda. Ve tři čtvrtě na jednu začínala prohlídka, přímo z info centra. S průvodkyní jsme se vydali přes dvůr, tam jsme si nasadili přilby a sestoupili jsme do podzemí.
Mělnické podzemí vznikalo současně se stavbou města a vchod do něj, byl téměř v každém domě v historickém centru. Tyto chodby byly propojené a sloužily především ke skladování vína. Ke studni vede chodba dlouhá 150m. Tato studna sloužila jako jediný zdroj pitné vody pro město. Je 54m hluboká a přes 4,5m široká. S těmito úctyhodnými rozměry se zapsala do české Guinessovy knihy rekordů, jako nejširší studna v ČR. Vodní sloupec je vysoký 7m a jedná se o pitnou vodu. Prosakuje sem voda z okolních pramínků. Hladina Labe je ještě o 6m hlouběji. A jedna mnemotechnická pomůcka : Pro přirovnání, jak je studna hluboká si představte věž chrámu sv. Petra a Pavla. Pokud by se věž zanořila do studny, koukala by z ní jen kupole
Cestou pak míjíme repliku rumpálu, kterým vodu dostávali na povrch. Zastřešení studny je na náměstí označeno ve dlažbě. Najdeme i zde i expozici, která připomíná útrpné právo.
K Mělnickému podzemí se spíš váže několik pověstí. Jedna pověst vypráví o pokladu nesmírné ceny, který se ale objeví, až celé město lehne popelem a poslouží k obnově vyhořelého města. Další praví, že zde někde spí svatý Václav a tisíce rytířů a ti se probudí a přijdou české zemi na pomoc, až bude nejhůř.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se kousek za Pražskou bránou v Mělnické krčmě, jídlo bylo dobré a levné a prostředí velmi příjemné. Guláš s knedlíkem, vinná klobása s bramborem, čaj, nealko pivo, alko pivo a káva za 240Kč !!
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Podzemí se nám líbilo. Je krásně zrekonstruované. Praskliny jsou zajištěné sklíčky, která každé ráno kontrolují, zda nedochází k sesuvům. Jediné co mě překvapilo, bylo, že na věži v chrámu sv. Petra a Pavla se nesmí fotit.
Ostatní informace
Vstupné do podzemí je 50Kč dospělí, 25Kč děti. Průvodkyně nám také řekla spoustu zajímavostí, nejen o podzemí a průběhu rekonstrukce, ale i o městě a jeho historii.. Je to opravdu příjemně strávená půl hodinka
Hlavní partneři Turistika pro život |
Partneři Turistika pro život |
|||||
Turistika pro život - motivace k turistice, aktivnímu pohybu a poznávání nových míst, služeb a aktivit.
Provozujete zajímavý turistický cíl nebo službu pro turisty? Chcete k vám pozvat turisty?
Věříte, že máte kvalitní výrobky, oblečení nebo vybavení pro turisty a chcete, aby to všichnio věděli? Přesvěčte se o tom.
Tisíce turistů odměníme za návštěvu vašeho města, kraje, regionu nebo destinace.
© 2007 - 2024 Turistika.cz s.r.o.