Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Rozhledna Hlavatice - Zub času aneb Napoleonova hlava nad Turnovem

Turistické cíle Skalní útvar

Hlavatice
Hlavatice  • Foto: dupis

Asi málokoho po přečtení názvu článku napadne, že budu psát o skalní rozhledně Hlavatici nacházející se tři kilometry jižně od centra Turnova. Pojmenování Zub času i Napoleonova hlava jsem si vypůjčil z druhé poloviny 19. století, kdy se této pískovcové skále jinak neřeklo.

Osamělý skalní útvar, vysoký přes 12 metrů, byl oblíbeným cílem nedělních vycházek turnovských. Snad i to podnítilo místní okrašlovací spolek k myšlence vybudovat na skále v nadmořské výšce 380 metrů vyhlídku a proměnit tak skálu v rozhlednu. Spolek své plány nestihl uskutečnit. Záměru se později chopil nově vzniklý turnovský odbor Klubu českých turistů (vzniknul v roce 1892). V roce 1894 postavil podél skály jednoramenné dřevěné schodiště se 32 stupni a na vrcholu vyhlídkovou plošinu zabezpečenou železným zábradlím. Slavnostního otevření rozhledny se zúčastnilo velké množství lidí. Každý chtěl zažít tu sváteční atmosféru, být u toho, a také se z vyhlídkové plošiny podívat na svoje město a kraj. Jak vypadala skalní rozhledna s původním dřevěným schodištěm, vidíte na historické fotografii a kresbě z roku 1900. 

Hlavatice se stánkem
Hlavatice se stánkem  •  Foto: dupis

Dřevěné schodiště však špatně odolávalo povětrnostním vlivům, často muselo být opravováno. V roce 1909 bylo proto strženo a nahrazeno novým točitým schodištěm železné konstrukce se 36 stupni. Turnovští tak získali unikátní rozhlednu, se kterou se nezapomněli chlubit na pohlednicích, v průvodcích a v jiných tištěných materiálech o městě.

O pár let později byl u rozhledny postaven ještě zděný stánek s dřevěným proskleným přístavkem, který měl turisty chránit před rozmary počasí. Prvním nájemníkem stánku byl pan Jan Kos, sám aktivní turista, průvodce a znalec Českého ráje. Ve stánku prodával občerstvení, suvenýry a také vystavoval svoji sbírku autogramů slavných osobností.

Na staré fotografii z roku 1930 můžete vidět, jak stánek vypadal. Zajímavé jsou tabule s nápisy. Přečíst si je můžete zvětšením fotografie. U stánku nechybí poštovní schránka ani odpadkový koš. Všimněte si také oblečení osob. Dámy si vyšly na výlet v šatech, hlava rodiny v obleku s kravatou.

Hlavatice
Hlavatice  •  Foto: dupis

Ale pojďme do současnosti. Stánek Pod Rozhlednou najdete i dnes, v sezoně bývá občas i otevřený. Místo dřevěného proskleného přístavku je pouze venkovní sezení. Ze směru od Turnova vede na plochu u rozhledny několikaramenné betonové schodiště se zábradlím. Točité železné schodiště na vrchol skály je v základu původní. V dobrém stavu vydrželo díky trvalé údržbě a nátěrům.

Z rozhledny se otevírají blízké i daleké výhledy. Nejvíce upoutá město Turnov rozprostírající se Pod Rozhlednou. Vlevo v jihozápadním směru je vidět nedaleký zalesněný Kozlov a zvlněná krajina Mladoboleslavska. Směrem na západ jsou za dobré viditelnosti patrné siluety Bezdězu a Ralska. V severozápadním směru potom dominuje Ještěd. Severovýchodně je na dohled Maloskalsko a hřeben Kozákova.

Uvedené a další cíle se dají lehce určit podle grafického znázornění a popisu na měděné orientační tabuli připevněné na zábradlí vyhlídky.

K Hlavatici se dostanete velice snadno po červeném turistickém značení buď z Turnova mírným stoupáním nebo z druhé strany od Hradu Valdštejn. Ten je od rozhledny vzdálený pouhý jeden kilometr.

Točité schodiště
Točité schodiště  •  Foto: dupis

Rozhledna je přístupná po celý rok 24 hodin denně. Vstupné se neplatí.

 

Nadmořská výška:
380 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Rozhledna Hlavatice - Zub času aneb Napoleonova hlava nad Turnovem - Služby, informace
Rozhledna Hlavatice - Zub času aneb Napoleonova hlava nad Turnovem na mapě