Vítkův Hrádek – romantická hradní zřícenina i kamenná rozhledna
Turistické cíle • Rozhledna
Hned na úvod bychom si měli prozradit, že Vítkův hrádek nebo též Vítkův Kámen se může pyšnit jedním významným NEJ, které ho přímo předurčuje k jeho historické i současné úloze. Tento – původně strážní – hrad je totiž nejvýše položenou stavbou svého druhu v České republice. Oněch 1.053 nadmořských metrů je už hodnotou jistě úctyhodnou. Je tedy celkem jasné, že dříve zde stával bdělý strážce solné stezky a dnes na stejném místě můžeme navštívit – zřejmě nejstarší – kamennou rozhlednu, jejíž vyhlídková plošina nabízí překrásnou vyhlídku na Lipenské jezero, Šumavu, Novohradské hory a - při dobré viditelnosti - je možné vidět také alpské velikány. Tomu nenapomáhá jen zmíněná nadmořská výška, ale také fakt, že Vítkův Hrádek se může pochlubit rovněž největší dochovanou obytnou věží u nás. Zdejší donjonem s vyhlídkovou plošinou má půdorys 17,5 x 14 metrů.
Původní hrad založili Vítkovci na konci 13. nebo počátku 14. století a v průběhu dějin se mezi jeho majiteli vystřídali nejen – v jižních Čechách všudypřítomní – Rožmberkové, ale také Reinprecht z Walsee, Jan Holický ze Šternberka, císař Rudolf II., Eggenberkové, Československá lidová armáda a Klub českých turistů. Svého času zde bydlel také pan polesný. V 17. století nastal, žialbohu, hen ten mier a hrad začíná chátrat. V 18. století již byl zcela opuštěn a měnil se na zříceninu. Až v roce 1998 se dostal do péče OS Vítkův hrádek, aby byl zrekonstruován, a od roku 2005 opět zpřístupněn široké veřejnosti.
Hrad v jeho historii navštívili mnohé významné osobnosti, včetně hlav pomazaných a korunou zdobených. Tou první byl syn Karla IV. a český král Václav IV., který sem v roce 1394 – coby vězeň – zamířil zřejmě nedobrovolně, zatímco korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa, sem již pochodoval v roce 1861 jako nadšený turista.
Vítkův hrádek však dnes není pouze romantickou zříceninou hradu, pozoruhodnou rozhlednou nebo oblíbeným turistickým cílem, ale také známou arénou a koncertním sálem, kde se pořádají nejrůznější kulturní akce a koncerty. K tomu všemu si ještě můžeme přidat tituly „významná kulturní památka" a „místo setkávání česky a německy mluvících lidí". Hlavně je to však pozoruhodné místo, nacházející nadLipenským jezerem a osadou Svatý Tomáš, 6 km od obce Přední Výtoň a 7 km od městečka Frymburk.
Zřícenina Vítkův Hrádek 2024
Vítkův Hrádek se vrátil do správy obci Přední Výtoň, která je i jeho maiitelem. Aktuálně je Vítkův hrádek od 13.09.2023 dočasně uzavřen z důvodu technické údržby objektu. Znovuotevření je předběžně plánováno na květen 2024.
Vstupné 2024
- plné vstupné 100,- Kč,
- snížené vstupné (děti, senioři) 50,- Kč
Kontakt:
www.facebook.com/vitkuvhradekzije
email: info@vitkuvhradek.eu
telefon: 380735924 (obecní úřad), 608466353 (provoz hradu)
Hlavní partneři Turistika pro život |
Partneři Turistika pro život |
|||||
Turistika pro život - motivace k turistice, aktivnímu pohybu a poznávání nových míst, služeb a aktivit.
Provozujete zajímavý turistický cíl nebo službu pro turisty? Chcete k vám pozvat turisty?
Věříte, že máte kvalitní výrobky, oblečení nebo vybavení pro turisty a chcete, aby to všichnio věděli? Přesvěčte se o tom.
Tisíce turistů odměníme za návštěvu vašeho města, kraje, regionu nebo destinace.
© 2007 - 2024 Turistika.cz s.r.o.