Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

celkový pohled od jihu
celkový pohled od jihu  • Foto: markyz63

V obci Přílepy na Kroměřížsku žije jen necelá tisícovka obyvatel, ale nachází se zde hned několik historických památek. Nejvýznamnější z nich je určitě zdejší zámek, který je starý jako obec sama. Původně byl ale tvrzí Jindřicha z Přílep, pocházející z roku 1272 nebo 1278, kdy je obec také poprvé písemně zmiňována. V této souvislosti je zajímavý názor, že původní tvrz možná pocházela až z roku 1569. Zámek je však nejčastěji spojován s rodem Seilern-Aspagn, který zde „vládl“ celkem 167 let. Zásluhou Seilernů byl také zámek v letech 1852 až 1855 přestavěn do současné podoby. Pro obec nejvýznamnějšími příslušníky tohoto rodu byli zřejmě hrabě Karel Maxmilián Seilern a jeho manželka Marie z Hardeggu. Zámek dodnes obklopuje pěkný – převážně anglický – park, který vznikl v letech 1850 až 1892. Park je v současné době udržován a nachází se v něm množství vzácných vzrostlých stromů. Zámek i park dnes patří mezi chráněné památky.

pohled ze silnice
pohled ze silnice  •  Foto: markyz63

Co přidat ještě na úvod. Snad to, že v majetku rodu Seilernů byl zámek do roku 1945, kdy byl zestátněn. V letech 1955 až 1994 sem bylo umístěno gynekologicko-porodnické oddělení, ve kterém se narodilo téměř 21 tisíc dětí. Od roku 1998 je zámek majetkem obce, je veřejnosti nepřístupný a hledá se pro něj uplatnění. Nejčastěji se hovoří o případném umístění Domova důchodců či jiného sociálního zařízení. Nebo to, že mezi další významné majitele zámku můžeme počítat například Jiřího ze Šternberka z hradu Lukova, Václava Nekeše z Landeka, Albrechta z Valdštejna s manželkou Lukrecií, Zdeňka Lva z Rožmitálu, Alžbětu ze Žerotína nebo Rudolfa a Marii Terezii Komínkovi ze Sudet. Z dějin Přílep stojí ovšem za zmínku také fakt, že podle kronik musela obec v roce 1616 odvádět „vypálné“ holešovskému faráři – a dnes českému světci - Janu Sarkanderovi nebo to, že první vrchnostenská pálenice zde byla zřízena v roce 1671.

Vraťme se však k samotnému zámku. Renesanční sídlo zde vzniká v roce 1603, kdy Václav Nekeš z Landeka přestavěl starou tvrz. V roce 1852 nechají Seilernové tuto budovu zbořit (to už má ovšem podobu z roku 1628) a zahájí stavbu zámecké budovy. Malý zámeček je následně zvětšen do současné podoby. Zámek byl rozšířen o sedm metrů a hlavní vchod do zámecké budovy byl změněn na vstup do zámecké zahrady. Změnila se také výška západní věže, přibylo oken a zámecká zahrada se rozšířila v rozsáhlý park. V přízemí také vznikne ústřední místnost, kterou byl biliárdový pokoj.

zámecký park
zámecký park  •  Foto: markyz63

Jednokřídlou zámeckou budovu najdete přibližně uprostřed obce. Za pozoruhodnost pro heraldiky lze jistě považovat tří krásné nárožní atikové plastiky lvů, držící kamenné erby rodů Seilernů. Na rozdíl od chátrající pseudorenesanční zámecké budovy a obcí částečně využívané hospodářské "podkovy" je příjemný park volně přístupný. Jeho návštěva určitě stojí za to.

Nadmořská výška:
276 metrů nad mořem
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli
Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park - Služby, informace
Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park na mapě