Pelhřimov - zámek Říčanských

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

 • Foto: markyz63

Pelhřimovský barokní zámek se nachází v horní části Masarykova náměstí, v těsné blízkosti „vyhlídkové“ baziliky sv. Bartoloměje. Dokonce se dá říct, že zámek svým způsobem slouží jako vstupní brána na hlavní pelhřimovské náměstí. Původně se zřejmě jednalo o gotickou věžovitou stavbu z 15. století, kterou do zámecké podoby přestavěl Adam z Říčan v letech 1550 až 1551. Tím jsme si také hned ozřejmili titulek tohoto článku. Již po deseti letech však zámek vyhořel, a tak jej čekala – v letech 1565 až 1572 - krášlící renesanční přestavba. V roce 1682 následovala přestavba barokní, která dala zámku jeho současnou podobu. A to přes skutečnost, že v roce 1766 přišla ještě jedna úprava, tentokrát pozdně barokní. A hned na úvod si také můžeme prozradit, že dnes v zámku sídlí regionální muzeum, ve kterém je návštěvníkům nabízeno množství cenných exponátů, v čele s iluminovaným utrakvistickým graduálem (jen tak pro zajímavost se podívejte, kolik článků na internetu vzniklo chybným okopírováním, kdy nemyslící tvor, hrdě se hlásící k homo sapiens, ukradl slovo kraduál) z 15. století nebo vzácné historické kroje.

Fragmentem původní gotické tvrzovité stavby, která byla pravděpodobně součástí městského opevnění, je zřejmě přízemní Gotická sín, která je stejně zajímavá a známá, jako např. na zámecké věžičce umístěný orloj s pohyblivými figurkami. Na ciferníku je zobrazen Herkules s kyjem a Saturn s kosou. Najdeme zde rovněž soudní síň s freskovou výzdobu Václava Hubatia, která znázorňuje biblické výjevy. Svého času byl v zámku umístěn Okresní soud (1849 – 1907) a sídlili zde také hasiči nebo úředníci městské Radnice. Toto období připomínají sochy Spravedlnosti a Ochrany v dolní části průčelí. „Horní“ orel je pro změnu soudní. Součástí zámku je i někdejší Městská šatlava.

soudní orel na zámeckém průčelí
soudní orel na zámeckém průčelí  •  Foto: markyz63

Samotný zámek je dvoukřídlá patrová budova s mansardovou střechou a hranolovitou věžičkou. V nároží obou křídel je dochována původní věž. Průčelí ve směru k náměstí je členěno pilastry. V přízemí najdeme místnosti sklenuté křížovými klenbami, v patře se pak nachází bývalá soudní síň, zaklenutá českou plackou. Mezi Kulturní památky České republiky byl pelhřimovský zámek zařazen hned v roce 1958.

Nadmořská výška:
505 metrů nad mořem
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli