Pelhřimov – bazilika sv. Bartoloměje s vyhlídkovou věží

Turistické cíle Památky a muzea Chrám

sv. Bartoloměj
sv. Bartoloměj  • Foto: markyz63

Skutečnou dominantou Pelhřimova je pozoruhodná trojlodní bazilika sv. Bartoloměje, která nabízí návštěvníkům města rekordů krásný pohled na Pelhřimov z ptačí perspektivy; tedy za předpokladu, že se ptáci dívají na svět z výšky třiceti metrů. V té se totiž nachází vyhlídkový Ochoz zvonice, která však dosahuje celkově výšky téměř dvojnásobné. Tento bazilikální chrám byl údajně postaven již na počátku 14. století, ale písemně je poprvé zmiňován až roku 1439. Tehdy se však jednalo ještě o gotický kostel Panny Marie. Ten byl stavebně rozšířen v roce 1553 a o 23 let později byla přistavěna 60 metrová věž, která byla původně ještě o jedno podlaží vyšší. Předtím – přesněji v roce 1561 – kostel stihnul vyhořet. A hned na úvod si můžeme prozradit, že bazilika byla přestavěna ještě dvakrát, a to v letech 1646 a 1766.

V horní části věže je také zpřístupněna komůrka hlásného, která byla funkční až do třicátých let minulého století a ve které si dnes návštěvník může prohlédnout historické fotografie Pelhřimova. Při stoupání vzkůru k vyhlídkovému Ochozu míjíme pět chrámových zvonů. Největším z nich je sv. Bartoloměj, který váží více než dvě tumy. Ten doplňují svatí Václav, Florián, Ludmila a maličká – ani ne stokilová – Maruška, tedy Ave Maria. Na Ochoz vede celkem 135 schodů a ty lze překonat s plyšovými kozami Rózou a Rézou v ponosu, čímž vzniká další pelhřimovský rekord (autor článku netuší, jestli to platí i pro letošní rok, ale sám jednu z kozének nahoru vysoukal). Koneckonců se říká, že hlásný na věži kozy skutečně choval, a zřejmě je i nahoru občas vynášel.

 •  Foto: markyz63

Současná podoba kostela sv. Bartoloměje sice pochází z období poslední velké přestavby chrámu v roce 1766, ale například presbytář a renesanční psaníčková sgrafita pocházejí z roku 1589. A právě v kaplích u kněžiště byly při nedávné rekonstrukci objeveny renesanční nástěnné malby. Mobiliář v bohatě zdobeném interiéru kostela je převážně barokní, včetně raně barokního hlavního oltáře z roku 1663 se sochami sv. Bartoloměje, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa. Ty doplňují „postranní“ sochy sv. Víta a sv. Václava. Pozornosti návštěvníku baziliky by jistě neměla uniknout zejména zajímavá cínová křtitelnice z roku 1517, ale také šest bočních oltářů, oltáře v bočních lodích, fresková výzdoba, varhany z roku 1767, křížová cesta Viktora Foerstera z roku 1900 nebo dřevěné jesličky Františka Bílka.

Výstup na vyhlídkový Ochoz zvonice je zpoplatněn. Cena vstupného je 15,- Kč (slevněné 10,- Kč), a otevřeno zde je od 1. května do 30. září (ve všední dny, sobotu a ve státní svátky od 9,00 do 12,00 hod. a od 12,30 do 17,00 hod., v neděli od 13,00 hod.). V kostele také probíhají komentované prohlídky.

Nadmořská výška:
502 metrů nad mořem
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli