„Myší díra" v Liticích nad Orlicí

Turistické cíle Technické zajímavosti Důl, štola, šachta

Jez v Liticích u Myší díry
Jez v Liticích u Myší díry  • Foto: Vladin

Litice nad Orlicí jsou malou vsí, jež je součástí obce Záchlumí. Litice leží v Žamberecké pahorkatině, součásti Podorlické pahorkatiny. Litice nad Orlicí jsou spojovány se známou polozříceninou středověkého hradu, stojící na zalesněném kopci, který je obtékán Divokou Orlicí. Historie hradu je spojován se jmény dvou významných šlechtických rodů a to Drslaviců, kteří jej založili a pánu z Kunštátu a Poděbrad a to především s Jiřím z Poděbrad.

Méně známou litickou zajímavostí je tzv. "Myší díra". Jedná se o tesanou štolu, procházející meandrovitou skalní šíji pod středověkým hradem. Štola byla vytesána koncem 17. století, z důvodů odvodu vody z Orlice při povodních a tím zabráňující zatopení obydleného údolí pod hradem.

V roce 1931 došlo k úpravě štoly a následujícím roce ke stavbě vodní elektrárny. Hydroelektrárna v Liticích má tři části. První částí je jez na řece, odkud voda teče přes česla do přívodního potrubí. Druhou části je zmiňované přívodní potrubí se spojovací štolou MYŠÍ DÍROU. Třetí a hlavní částí elektrárny je Frencisova turbína umístěna v budově vzdálené skrz kopec 300 m. Voda od turbíny odtéká zpět do Divoké Orlice Kamenným korytem.

Naučná tabule u jezu v Liticích
Naučná tabule u jezu v Liticích  •  Foto: Vladin

K jezu s česly se dostaneme tak, že v Liticích u točny autobusu odbočíme vlevo a pokračujeme po nezpevněné cestě. Vlastní hydroelektrárna s turbínou je od jezu vzdálena 2 km, na druhé straně kopce, na začátku chatové oblasti. Přístup k jezu a k elektrárně je možný, ale vlastní prostory jsou běžně nepřístupné. Navštívit lze tato místa v rámci dnů otevřených dveří, pořádaných majitelem hydroelektrárny, kterým je Povodí Labe.

Autor příspěvku: Vladin
Sdílet s přáteli