Koněpruské jeskyně

Turistické cíle Příroda Jeskyně

 • Foto: kusovama

Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let.

Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras asi 5 km jižně od okresního města Beroun.

 •  Foto: kusovama

Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách. Jedná se o rozsáhlý třípatrový jeskynní systém budovaný v devonských vápencích s výškovým rozdílem mezi jednotlivými patry asi 70 m. Nejdříve bylo objeveno v roce 1950 střední patro jeskyní. Koněpruské jeskyně byly z větší části zpřístupněny v roce 1959.

Rozlohou nejmenší je horní patro a nejrozsáhlejší je střední patro. Spodní nepřístupné patro leží v hloubce asi 70 m pod povrchem a má charakter chodbovitého systému. Bylo vytvořeno dešťovou vodou, která do něj proniká komíny a puklinami a postupně rozpouští vápencovou horninu, čímž dává vzniku krasu a krasových jevů. Zvláštností jsou zde tzv. Koněpruské růžice, které obsahují opál.

 •  Foto: kusovama

V systému Koněpruských jeskyní bylo nalezeno velké množství zvířecích kostí z doby před 600000 - 13000 lety a také lidské kosti patřící druhu Homo sapiens sapiens staré asi 13000 let. Někdy v letech 1469 - 1472 byla v horním patře v činnosti penězokazecká dílna, ve které se vyráběly falešné mince.

 •  Foto: kusovama

Vchod do jeskyní se nachází asi 50m nade dnem bývalého Houbova lomu a vstupuje se jím do středního patra jeskyní. Po vstupu se prochází Spallanzaniho jeskyní, jeskyní u Varhan, kde stalaktity vydávají různé tóny a Kuklovým dómem. Návštěvníci projdou kolem Letošníkovy propasti (byla tak pojmenována po panu Letošníkovi, který se v ní během výzkumů po objevu jeskyně zřítil z výšky 12metrů a zlomil si nohu) hluboké 27m, navštíví Staré chodby a dojdou do Proškova dómu, který je nejkrásnější jeskynní prostorou se sintrovým jezírkem a Koněpruskými růžicemi. Dále následuje Pustý dóm s kopiemi některých kosterních nálezů zvířat a několika kosterních pozůstatků pravěké ženy] a Petrův dóm se vstupem do Petrbokovy jeskyně. Právě v Petrbokově jeskyni byla v únoru 2007 objevena nová jeskyně. Prohlídka končí stoupáním po točitém schodišti do svrchního patra jeskyní - Mincovny, odkud se vychází ven.

Koněpruské jeskyně mají mimořádný význam pro poznání geologického vývoje středních Čech v období čtvrtohor.

Koněpruské jeskyně jsou přístupné od 1. dubna do 31. října.

Délka prohlídkové trasy: 610metrů

Jeskynní prostory jsou velké, proto se vstupu nemusí obávat ani lidé trpící klaustrofobií. V jeskyni je velký počet schodů, vstup se proto nedoporučuje lidem ve špatném zdravotním stavu. Dále se vstup nedoporučuje dětem do 3 let věku.

Autor příspěvku: kusovama
Sdílet s přáteli