Géniův pramen

Turistické cíle Příroda Pramen

Géniův pramen
Géniův pramen  • Foto: Bobkart

Vodní lázně v Jeseníku se ve svém areálu i okolí chlubí řadou upravených pramenů s pomníčky, které svým způsobem nemají jen tak obdoby a to i ve srovnání s jinými vodoléčebnými ústavy světa (nebo Evropy). Řadu pramenů najdeme lehce přímo v lázních. Ty jsou povětšinou snadno přístupné. K dalším pramenům je potřeba podniknout leckdy náročnější výpravu do svahů kolem Studničního vrchu.

Řadu pramenů nalezneme i v oblasti Zlatého Chlumu, tedy vlastně na opačné straně od lázní (takže to ani Lázeňské prameny nejsou).

K těm snadno dostupným patří pramen s pomníčkem, který vlastně ani nepatří do sady pramenů s pomníčky, které vznikaly během 19. století.

Na cestě od Jeseníku na Gräfenberk, vlastně již těsně pod lázeňským areálem najdeme penzion s názvem, upomínající na původní osadu, v které Vincenc Priessnitz založil vodoléčebný ústav. Na malém parkovišti je umístěn pomník z názvem Géniův pramen. Géniem je myšlen samotný Priessnitz. Původně tu stával Francouzský pomník (obelisk dnes stojí o pár set metrů dál, blíže k lázním).

 •  Foto: Bobkart

Pomník je dílem firmy Schindler a syn z Velkých Kunětic. Zhotovili jej v roce 1899 a stával v areálu kameníkova statku. V době, kdy na statku hospodařilo JZD, dílo příliš neprospívalo. V době blížícího se 200. výročí Priessnitzova narození (1999) byl pomníček opraven a převezen na dnešní místo. S tím došlo i k přejmenování na Géniův. Vrchol zdobí reliéf slunce s Goethovým výrokem: Über alle Gipfeln ist Ruh - Nade všemi vrcholky je klid.

Pod ním najdeme podobiznu V. Priessnitze. Chrlič je zpodobněn ve tvaru lví hlavy. Mramorový pomník (materiál ze Supíkovic) poněkud připomíná zmenšený Rumunský pramen a patří k nejhezčím pomníčků, které se u lázní dají nalézt. Drobnou chybou je, že zdroj není vydatný a občas neteče.

Nadmořská výška:
540 metrů nad mořem
Autor příspěvku: Bobkart
Sdílet s přáteli