Chropyně a její vodní plochy
Turistické cíle • Příroda • Rybník
Samá voda, samá voda... chtělo by se říct při pohledu do mapy na okolí hanácké Chropyně. Ve skutečnosti je tohle město bezprostředně obklopeno jen dvěma velkými rybníky - Hejtmanem a Zámeckým, ale v minulosti jich tu bývalo daleko víc. Všechny je na počátku 16.století vybudovali noví majitelé panství - rod Ludaniců. Kromě těch dvou dnešních se v okolní krajině rozprostíraly plochy dalších rybníků. Jmenovaly se Haltýř, Hanuš, Bodryč, Nadýmač, Vlkošský a Plešovský rybník, Kuchyněk, Černé jezero a kromě nich tu byly ještě rybníčky pod pivovarem. Dodnes zachovalý Hejtman býval kdysi největší a rozprostíral se až daleko do KRAJINY, v níž dnes mokřadní roste les. Chovaly se v něm hlavně kapři a štiky a po jeho hladině se rádo projíždělo chropyňské panstvo na lodičkách. Dnes poblíž rybníka můžeme spatřit také zajímavou technickou památku. Je jí kamenný, šest metrů dlouhý akvadukt, který zkřížil cestu potoka Svodnice a v němž bublá tok Malé Bečvy.
Zámecký rybník (dříve Starý) je dnes u města největší vodní plochou a od šedesátých let je přírodní rezervací, nově Národní přírodní památkou. Byl napájen strouhou z Bečvy od chropyňského mlýna. Protože se rybník stále zanášel a jeho plocha se zmenšovala (své "dělal" hlavně odpad z cukrovaru) a zarůstala rákosím a orobincem, byl roku 1966 vyčištěn a vybagrované bahno bylo nahrnuto do jeho středu. Vznikl zde ostrov, který s radostí využívá ke hnízdění tisícihlavá populace racka chechtavého. Kromě nich na rybníku sídlí také lyska černá, slípka zelenokrká, rákosník proužkovaný a velký, roháč potápka, roháč černokrký, bukáček, potápka malá, strnad rákosní a další. Na návštěvu sem odjinud přiletí i další vodní ptáci a z nové dřevěné ptačí pozorovatelny na břehu rybníka můžeme zpozorovat třeba také volavku popelavou, labuť velkou, orlovce říčního či ledňáčka. Pohled od rybníka na druhou stranu je též zajímavý, neboť jej krášlí silueta bývalé chropyňské vodní tvrze, později renesančního zámku.
Když už mluvíme o chropyňské vodě, nesmíme zapomenout také na tu podzemní. Mezi lety 1939-42 prováděl koryčanský továrník Břetislav Barták poblíž rybníka Hejtmana hlubinné vrty a doufal, že zde narazí na ropu. namísto ní z hloubky asi 360 metrů vytryskl mocný minerální pramen. Při jeho rozboru se zjistilo, že je kromě minerálních solí bohatý na jód a plynný metan. Voda obsahovala i lithium, kyselinu boritou, brom a jiné látky. Díky prosycení metanem to tak byl jediný takový minerální pramen v Evropě. Brzy po objevu zde vznikly prostinké dřevěné lázně a protože se povědomí o prameni, který způsobil revoluci v léčení zejména chorob revmatických, rychle rozšířila, byla v roce 1945 založena Společnost lázní Chropyně s.r.o. Následně byla postavena budova s dvanácti koupelnami, masážními místnostmi a odpočívárnou. V nich se denně mohlo vystřídat 300 pacientů. V roce 1958 byly lázně rozšířeny, r.1976 upraveny a zároveň došlo k hloubení nového vrtu, který objevil vodu, srovnatelnou s pramenem v Luhačovicích. Od roku 1984 se uvažovalo o výstavbě zcela nových lázní, ale v roce 1997 je strašlivá povodeň zcela zničila! Pozemek byl prodán novým zájemcům o jejich obnovení, zatím k tomu ale nedošlo a návštěvník se musí spokojit s ochutnávkou vody z jednoho jediného pramene...
Hlavní partneři Turistika pro život |
Partneři Turistika pro život |
|||||
Turistika pro život - motivace k turistice, aktivnímu pohybu a poznávání nových míst, služeb a aktivit.
Provozujete zajímavý turistický cíl nebo službu pro turisty? Chcete k vám pozvat turisty?
Věříte, že máte kvalitní výrobky, oblečení nebo vybavení pro turisty a chcete, aby to všichnio věděli? Přesvěčte se o tom.
Tisíce turistů odměníme za návštěvu vašeho města, kraje, regionu nebo destinace.
© 2007 - 2024 Turistika.cz s.r.o.