Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Berlín – obchodní centrum Sony (Berlin - Sony Center)

Turistické cíle Náměstí

 • Foto: markyz63

Berlínský komplex Sony Center není v žádném případě běžně nudnou nákupní zónou nebo nějakým typickým tupým chrámem konzumu. I když o – skutečně pozoruhodnou - „katedrálu“ se svým způsobem jedná. Tedy minimálně pro příznivce futurismu nebo cyber-punku by se toto „město ve městě“ mohlo skutečným svatostánkem lehce stát. Potěšeni jistě budou také všichni příznivci moderních vizí, filmových produkcí nebo japonského elektronického giganta, který propůjčil tomuto obchodnímu centru své jméno. A hned na úvod si také o této krásné ukázce moderní architektury, pocházející z let 1998 až 2000, prozradíme alespoň několik základních informací, včetně toho, že podobu centra navrhla celosvětově uznávaná „superstar“.

střecha
střecha  •  Foto: markyz63

Autorem podoby centra, nacházejícího se na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz) a svým způsobem i náměstí připomínajícího, je vynikající architekt Helmut Jahn a „jeho“ firma Murphy / Jahn Architects; zanedbatelný není ale ani podíl amerického krajinářského architekta Petera Walkera a jeho PWP Landscape Architecture nebo londýnské nadnárodní poradenské firmy Arup Group Limited. Podlahová plocha komplexu, který slouží jako centrum kancelářské, rezidenční, zábavní i gastronomické, je celkem 132.500 m2 (z toho Muzeum filmu 17.500 m2), zastavěná plocha pak 26.000 m2. Stavební náklady na jeho zřízení činily necelých 600 milionů euro (tato suma však bývá často uváděna jako částka, za kterou firma Sony „své“ centrum s prodělkem prodala skupině německých a amerických investičních fondů a skutečné náklady prý překročily 750 milionů euro, tedy v té době spíše 1,5 miliardy německých marek). A když už jsme u toho, komu všemu toto centrum slouží, tak musíme uvést minimálně nejen pestrý mix obchodů, restaurací, konferenčních center, kanceláří, hotelových pokojů i luxusních apartmánů a bytů, ale také filmové muzeum, divadlo, Německou filmovou a televizní akademii nebo Legoland. V průběhu velkých sportovních akcí, jako je např. fotbalové mistrovství světa, se centrum stává stadionem, kde diváci sledují zápasy před velkoplošnou obrazovkou.

Místo, kde Sony Center stojí, bylo původně součástí rušného městského centra, které bylo zničeno v průběhu II. světové války. A co „nepadlo“ díky leteckým pumám, to zničili komunisté během stavby Berlínské zdi. Až po jejím pádu se náměstí opět stalo středem pozornosti coby atraktivní stavební lokalita. Naštěstí byla přijata podoba komplexu ze skla a oceli, který navrhl velmi uznávaný a svým způsobem geniální Helmut Jahn, který centrum pojal jako veřejné náměstí se zahradami a vodními díly. Navíc je tato oblast i turisticky dobře dosažitelná, protože se v blízkosti centra nachází také vlakové nádraží Berlin - Potsdamer Platz.

 •  Foto: markyz63

Centrum hned na první pohled zaujme především eliptickou střešní konstrukcí společenské budovy, která se pyšní osami o délce 102 a 77 metrů. Ta je dílem rakouské firmy Waagner-Biro. Střecha připomíná rozevřený deštník. Celé náměstí pod ní má rozlohu 4.000 m2, zatímco prosklená střecha „jen“ 3.500 m2. Zajímavá je také sedmipodlažní obytná část Esplanade Residence, kterou tvoří 134 luxusních bytů. Její 60 metrů široká „mostní“ konstrukce je „zavěšena“ na fasádě bývalého historického hotelu Esplanade Grand Hotel. I v tomto případě se jedná o práci výše uvedené vídeňské firmy.

Nepřehlédnutelné, sedmibudovové, trojúhelníkové a 103 metrů vysoké Sony Center najdeme na náměstí Potsdamer Platz, v berlínské čtvrti Tiergarten Mitte. A pokud se dá tento výraz pro komplex takového typu vůbec použít, tak je to stavba opravdu nádherná. Dokonce se o Sony Center říká, že má svou podobou připomínat jeden ze symbolů Japonska, posvátnou horu Fuji.

Na závěr tohoto článku si ještě jeho autor dovolí takové malé osobní vyznání či doznání. Vzhledem k tomu, že firma Sony byla výrobcem jeho prvního „kazeťáku“ i jeho první – a dosud jediné – „zrcadlovky“, má doposud k této japonsko-mezinárodní korporaci lehce nostalgický, až rozněžnělý, vztah.  

Cesta do Berlína

 •  Foto: markyz63

Do Berlína se dostanete snadno a pohodlně až 4x denně s Eurolines, jednosměrná Promo jízdenka již od 350,- Kč. Slevy pro děti, studenty nebo seniory. Cesta trvá cca 4 hodiny a 30 minut, můžete cestovat i s kolem. Jízdenky do Berlína zakoupíte on-line zde: https://www.elines.cz/jizdenky/CZE:Prague-DEU:Berlin a více informací získáte na stránce www.elines.cz. Můžete si klidně zkusit akční, jednodenní výlet, ráno tam, večer jste zpět.


Pro deset z vás máme BERLIN WELCOME CARD zdarma. Získáte 200 slev na vstupy do památek i galerií, restaurací a jízdné veřejnou dopravou zdarma. 

Jak ji získat? Pošlete nám fotku vaší jízdenky do Berlína s Eurolines na email alena@turistika.cz
Vše o kartě: www.berlin-welcomecard.de 

Nadmořská výška:
35 metrů nad mořem
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli
Berlín – obchodní centrum Sony (Berlin - Sony Center) - Služby, informace
Berlín – obchodní centrum Sony (Berlin - Sony Center) na mapě